Inscenizacja „Kota w butach” – konspekt lekcji (język polski)

Autor konspektu: Ewa Jakubiak-Szydłowska

Temat: Przygotowujemy przedstawienie pt. „Kot w butach”.

Czas: 45 minut

Cele:

–          przygotowanie do inscenizacji „Kota w butach”

–          zapoznanie uczniów z podstawowymi pojęciami sztuki teatralnej

 

Przebieg lekcji

 

CZAS CZYNNOŚCI

NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI

UCZNIA

CELE
5 min. 1.Witam się z uczniami.

2.Sprawdzam obecność.

3.Pytam uczniów o to, czy pamiętają treść bajki pt. „Kot w butach”, którą czytaliśmy na poprzedniej lekcji. W razie potrzeby proszę któregoś z uczniów o przypomnienie.

4.Zapisuję temat lekcji na tablicy.

1.Uczniowie przypominają sobie treść bajki.

2.Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie.

 

1.Wyciszenie klasy.

2.Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji.

3.Zainteresowanie uczniów tematem.

10 min. 1.Pytam uczniów o to, czy znają następujące pojęcia: rola, akt, scena, rekwizyt, sufler.

2.Proszę o otworzenie książek na str.41. Następnie wyznaczam kilku uczniów do przeczytania znajdujących się tam definicji.

3. Wprowadzam definicje, których nie ma w książce: fabuła, scenariusz i inscenizacja. Rozdaję uczniom kartki, które mają wkleić do zeszytu (załącznik nr 1).

1.Uczniowie odpowiadają na pytanie.

2.Uczniowie odczytują definicje.

1.Zapoznanie uczniów z podstawowymi  pojęciami sztuki teatralnej.
10 min. 1.Przydzielam zadanie dla każdego rzędu (załącznik nr 2).

2.Czuwam nad prawidłowym przebiegiem pracy.

3.W razie potrzeby służę pomocą.

1.Uczniowie wykonują zadania. 1.Sprawdzenie stopnia zrozumienia definicji.

2.Przygotowanie do inscenizacji.

 

10 min. 1.Pytam uczniów o to, czy mają jakieś propozycje dotyczące gry aktorów, dekoracji, rekwizytów, kostiumów aktorów lub wyglądu kukiełek.

2.Zapisuję wskazówki na tablicy.

1.Uczniowie zgłaszają swoje propozycje.

2.Uczniowie przepisują wskazówki do zeszytu.

1.Przygotowanie do inscenizacji.
10 min. 1.Przydzielam role i proszę uczniów o odczytanie swoich kwestii.

2.Dyktuję treść zadania  domowego: Napisz zaproszenie dla rodziców na przedstawienie pt. „Kot w butach”.

1.Uczniowie czytają swoje kwestie. 1.Kształtowanie umiejętności czytania.

2.Przygotowanie do inscenizacji.

 

 

 

 

Załącznik nr 2

Podzielić tekst pt. „Kot w butach” na:

–          rząd 1: akty

–          rząd 2: sceny

–          rząd 3: role

 

SCENARIUSZ– tekst, według którego powstaje film, przedstawienie teatralne, program telewizyjny. Zawiera fabułę, opis postaci i miejsca akcji oraz dialogi.

FABUŁA– układ wszystkich zdarzeń przedstawionych w utworze.

INSCENIZACJA– przygotowanie dzieła do wystawienia go na scenie.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: