Czym jest wypowiedzenie i orzeczenie? Scenariusz lekcji

Autor konspektu: Ewa Jakubiak-Szydłowska

Temat: Podział wypowiedzeń ze względu na ilość orzeczeń.

Czas: 45 minut

Cele:

–          uczeń zna definicję wypowiedzenia

–          uczeń potrafi podzielić wypowiedzenia ze względu na cel wypowiedzi, zabarwienie uczuciowe, obecność orzeczenia

–          uczeń zna definicję orzeczenia

–          uczeń odróżnia zdanie od równoważnika zdania

–          uczeń odróżnia zdanie pojedyncze od złożonego

 

Przebieg lekcji

 

CZAS CZYNNOŚCI

NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA CELE
5 min. 1.Witam się z uczniami.

2.Sprawdzam obecność.

3.Zapisuję temat lekcji na tablicy.

1.Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie. 1.Wyciszenie uczniów.
10 min. 1.Zadaję uczniom pytanie: Co to jest wypowiedzenie?

2.Proszę uczniów o otworzenie książek na str.24 i czytam zamieszczoną tam definicję.

3.Korzystając ze znajdującego się tam schematu, przypominam podział wypowiedzeń ze względu na cel wypowiedzi i zabarwienie uczuciowe.

1.Uczniowie odpowiadają na pytanie.

2.Uczniowie zapoznają się z definicją wypowiedzenia.

3.Uczniowie przypominają sobie podział wypowiedzeń.

1.Znajomość definicji wypowiedzenia.

2.Znajomość podziału wypowiedzeń ze względu na cel wypowiedzi i zabarwienie emocjonalne.

15 min. 1.Proszę uczniów o otworzenie podręcznika na str.34 i spojrzenie na zamieszczony tam schemat (podział wypowiedzeń ze względu na obecność orzeczenia).

2.Pytam uczniów o definicję orzeczenia. Ewentualnie uzupełniam wypowiedzi uczniów.

3.Szczegółowo omawiam podział wypowiedzeń ze względu na ilość orzeczeń.

1.Uczniowie próbują zdefiniować orzeczenie.

2.Uczniowie zapoznają się z podziałem wypowiedzeń ze względu na ilość orzeczeń.

1.Znajomość definicji orzeczenia.

2.Znajomość podziału wypowiedzeń ze względu na ilość orzeczeń.

5 min. 1.Proszę uczniów o otworzenie zeszytu ćwiczeń na str.51 i wykonanie zadania 2 (W podanym tekście podkreślić orzeczenia i zapisać na jakie pytania odpowiadają).

2.Proszę kilku uczniów o odczytanie zadania.

1.Uczniowie wykonują zadanie.

2.Uczniowie odczytują zadanie.

1.Umiejętność rozpoznawania orzeczeń w tekście ciągłym.
5 min. 1.Proszę uczniów o wykonanie zadania 3 ( W podanym tekście podkreślić zdania pojedyncze, złożone i równoważniki zdań).

2.Proszę kilku uczniów o odczytanie zadania.

1.Uczniowie wykonują zadanie.

2.Uczniowie odczytują zadanie

1.Umiejętność rozpoznawania zdań pojedynczych, złożonych i równoważników zdań w tekście ciągłym.
5 min. 1.Proszę uczniów o wykonanie zadania 5 ( Określić rodzaj podanych wypowiedzeń).

2.Proszę kilku uczniów o odczytanie zadania.

3.Zadanie domowe: Ćwiczenie 6 str.51 ( W podanym dialogu podkreślić równoważniki zdań i zaznaczyć zdania złożone).

1.Uczniowie wykonują zadanie.

2.Uczniowie odczytują zadanie

1.Umiejętność określania rodzajów wypowiedzeń.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: