„Widok z gór” – interpretacja wiersza A. Kamieńskiej

Autor konspektu: Ewa Jakubiak – Szydłowska

 

Temat: „Góry nad wodą klęczą jak praczki” – A. Kamieńska „Widok z gór”.

 

Czas: 45 minut

 

Cele edukacyjne:

  • czytanie ze zrozumieniem tekstu poetyckiego
  • wyodrębnianie elementów obrazu poetyckiego
  • nadawanie tytułów obrazom poetyckim
  • rozróżnianie perspektyw
  • rozpoznawanie środków poetyckich
  • określanie układu rymów
  • określanie odczuć podmiotu lirycznego

 

Dział programu realizowanego: Gdzie stopy nasze (III  rozdział podręcznika)

 

Formy organizacyjne:

  • praca jednostkowa
  • praca z całym zespołem

 

Metody i techniki pracy:

  • praca z tekstem
  • praca z kartą pracy
  • pogadanka podająca

 

Pomoce niezbędne do przeprowadzenia lekcji:

  • podręcznik (Łuczak A., Murdzek A., Miedzy nami. Podręcznik dla klasy piątej szkoły podstawowej, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2002)
  • karta praca (załącznik nr 1)

 

Przebieg lekcji

 

Czas Czynności nauczyciela

 

Czynności ucznia Cele
5 min. 1. Witam się z uczniami.

2. Sprawdzam obecność.

3. Zapisuję temat lekcji na tablicy.

1. Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie. 1. Wyciszenie uczniów.
6 min. 1. Rozdaję uczniom karty pracy.

2. Proszę o wykonanie zadania 1.

3. W trakcie wykonywania zadania chodzę po klasie i patrzę na ilustracje wykonywane przed uczniów.

1. Uczniowie wykonują zadanie. 1. Wprowadzenie do tematu.
7 min. 1. Proszę uczniów o otworzenie podręczników na stronie 126 i przeczytanie po cichu znajdującego się tam wiersza.

2. Czytam wiersz na głos.

3. Pytam uczniów o to, ile wiersz ma zwrotek oraz ile ma części (pod względem treści, nie budowy; ilość obrazów poetyckich).

1. Uczniowie czytają wiersz.

2. Uczniowie słuchają wiersza.

3. Uczniowie odpowiadają na pytania.

1. Czytanie tekstu poetyckiego i pokazywanie uczniom wzorcowego sposobu czytanie.
5 min. 1. Proszę o wykonanie zadania 2 z karty pracy.

2. Proszę uczniów o odczytanie zadania.

1. Uczniowie wykonują zadanie.

1. Uczniowie prezentują zadanie.

 

1. Rozróżnianie perspektyw.
6 min. 1. Proszę o wykonanie zadania 3 a.

2. Sprawdzamy poprawność wykonania zadania.

3. Proszę o zrobienie zadania 3 b.

4. Proszę kilku uczniów o odczytanie swoich propozycji.

1. Uczniowie wykonują polecenia i prezentują efekty swojej pracy. 1. Wyodrębnianie obrazów poetyckich.

2. Nadawanie tytułów obrazom poetyckim.

5 min. 1. Proszę uczniów o wykonanie zadania 4 z kart pracy.

2. Proszę kilku uczniów o odczytanie zadania.

1. Uczniowie wypisują przykłady środków poetyckich.

2. Sprawdzamy zadanie.

1. Odnajdywanie środków stylistycznych w wierszu.
3 min.

 

 

 

1. Proszę uczniów o zrobienie zadania 5 z kart pracy. W razie potrzeby przypominam czym charakteryzują się podane układy rymów. 1. Uczniowie wykonują zadanie. 1. Określanie układu rymów w wierszu.
3 min. 1. Proszę o zrobienie zadania 6.

2. Proszę jednego z uczniów o odczytanie zadania.

1. Uczniowie wykonują zadanie. 1. Wskazywanie refleksji podmiotu lirycznego.
5min. 1. Zadaję uczniom zadanie domowe: zad. 7 i 8 z kart pracy. Wyjaśniam na czym polegają te zadania.

2. Pytam uczniów czy wyrazy z zadania 8 są dla nich jasne. Jeśli nie – tłumaczę.

1. Uczniowie zapoznają się z zadaniem domowym. 1. Zadanie pracy domowej.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: