Autor konspektu: Ewa Jakubiak-Szydłowska
Temat: „Dom, w którym śmieszy” Jerzy Ficowski
Czas: 45 min.
Cele:
-uczeń rozumie treść wiersza i potrafi wyodrębnić obrazy w nim zawarte
-uczeń potrafi wskazać określenia i wyrazy wiązane ze strachem i śmiechem
-uczeń wie, czym są rymy i potrafi je wskazać w tekście
-uczeń sam wymyśla rymy
Przebieg lekcji
| CZAS | CZYNNOŚCI
NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI
UCZNIA |
CELE
|
| 5 min. | 1.Witam się z uczniami.
2.Sprawdzam obecność. 3.Zapisuję temat na tablicy. |
1.Uczniowie zapisują temat w zeszycie.
|
1.Wyciszenie uczniów. |
| 10 min. | 1.Proszę uczniów o otworzenie podręcznika na str. 60 i przeczytanie znajdującego się tam wiersza.
2.Pytam o to, ile domów opisanych jest w tym wierszu. 3.Proszę o podzielenie wiersza na obrazy tak, aby każdy z nich dotyczył opisu jednego domu. |
1.Ucznioie czytają wiersz.
2.Uczniowie dzielą wiersz na części. |
1.Kształtoanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
2.Uczeń potrafi wskazać obrazy poetyckie zawarte w wierszu. |
| 10 min. | 1.Proszę uczniów o wykonanie zadania 2 a z podręcznika (załącznik nr 1). Następnie wspólnie omawiamy zagadnienie.
2.Proszę o wykonanie zadania 2 b z podręcznika (załącznik nr 1). Omawiam zagadnienie. 3.Pytam uczniów o to, których określeń jest więcej: dotyczących strachu i śmiechu i dlaczego? |
1.Uczniowie wykonują zadania. | 1.Umiejętność odnajdywania odpowiednich wyrazów w tekście i wpisywania ich w odpowiednie miejsca. |
| 20 min. | 1.Proszę uczniów o to, aby poszukali w wierszu wyrazów, które brzmią podobnie. Zapisuję te wyrazy na tablicy i proszę o ich przepisanie do zeszytu.
2.Następnie pytam o to, co decyduje o podobnym brzmieniu tych wyrazów. 3.Czytam definicję rymu, znajdującą się w podręczniku i proszę o jej przepisanie do zeszytu. 4.Proszę uczniów o zrobienie zadania 4 z podręcznika (załącznik nr 2). Zapisuję rymy na tablicy. 5.Proszę uczniów o wykonanie zadania 5 z podręcznika (załącznik nr 3). Zapisuję propozycje uczniów na tablicy. 6.Zadanie domowe: Zadanie nr 6 z podręcznika (załącznik nr 4). |
1.Uczniowie znajdują rymy w wierszu i zapisują je w zeszycie.
2.Uczniowie odpowiadają na pytanie. 3.Uczniowie wykonują zadania. |
1.Znajomość definicji rymu.
2.Odnajdywanie rymów w tekście. 3.Umiejętność tworzenia rymów.
|
Załącznik nr 1
a)Wskaż w wierszu wyrazy i określenia związane ze strachem i śmiechem.
b)Wpisz wyrazy do odpowiednich domów(w podręczniku pod tym poleceniem znajdują się rysunki dwóch domów).
Załącznik nr 2
Wyobraź sobie, że jesteś poetą. Do słów: śmieszy, chichocą, łaskotki, dreszcze, może, wyją, strachy znajdź rymujące się wyrazy.
Załącznik nr 3
Jest to dom najbardziej wesół, lecz niestety- bez adresu!- zaproponuj adres domu, w którym śmieszy. Pamiętaj o wielkiej literze w nazwach własnych.
Załącznik nr 4
W naszych domach zdarzają się czasami sytuacje zabawne, które rozśmieszają całą rodzinę do łez. Przypomnij sobie taką sytuację ze swojego domu i zapisz ją na kartce.(Zadanie nieco zmodyfikowane. W pierwotnej wersji tę śmieszną historię trzeba było opowiedzieć ustnie).